Sprzedaż mieszkania z zawartością – jak wycenić mieszkanie?

Wycena mieszkania jest dużo łatwiejsza niż wycena domu. Przy niej jednak można popełnić błędy. Najczęstszym jest ustalenie zbyt wysokiej ceny za sprzedawane mieszkanie. Jeśli taką ustalimy, możemy mieć pewność, że zainteresowanych ofertą będzie bardzo niewielu lub po prostu nie będzie ich wcale. Jak poprawnie wycenić mieszkanie?

Metoda porównawcza jest najlepsza

Aby określić cenę mieszkania, najlepiej jest przeanalizować ceny mieszkań sprzedawanych w okolicy i na tej podstawie ustalić pewne ramy cenowe. Porównując ceny mieszkań, warto jednak brać pod uwagę kryteria, które mają na nią wpływ. Już piętro, na którym jest zlokalizowane mieszkanie, wiek budynku czy to jaka spółdzielnia mieszkaniowa nim zarządza, może mieć wpływ na wartość mieszkania . Od tego jaka to jest spółdzielnia, zależny jest między innymi czynsz za mieszkanie. W spółdzielniach, w których czynsze są niskie, atrakcyjne, ceny sprzedawanych mieszkań zawsze są znacznie wyższe. Analizując oferty i biorąc pod uwagę inne kryteria, które mogą mieć wpływ na cenę zakupu mieszkania, możemy określić ramy cenowe. Ustalenie konkretnej ceny sprzedaży jednak jest nieco trudniejsze.

Stan mieszkania i jego wyposażenie

Jeśli mieszkanie jest w doskonałym stanie i urządzone w ciekawym stylu, śmiało można ustalić nieco wyższą cenę sprzedaży. Na podwyższenie ceny mogą też mieć wpływ takie kryteria, jak winda w budynku, miejsce garażowe lub parking blisko mieszkania, a nawet to czy są szkoły lub sklepy zlokalizowane blisko naszego bloku. Jeśli zaś mieszkanie jest w starym i niekoniecznie idealnym budynku, dojazd do niego jest utrudniony, z okien zaś – na przykład – widać pobliską drogę szybkiego ruchu, trzeba się liczyć z koniecznością obniżenia ceny sprzedawanego lokalu.

Przy sprzedaży mieszkań bardzo duży wpływ na cenę ma też wyposażenie, które chcemy pozostawić. Gotowa kuchnia z meblami na wymiar, pralka i lodówka dobrej klasy, rolety, ciekawe wyposażenie salonu to duży plus przy wycenie. Wszystko co jesteśmy skłonni przy wyprowadzce pozostawić może mieć wpływ na wysokość ceny za mieszkanie. Oczywiście mogą znaleźć się klienci zainteresowani tym mieszkaniem ale bez wyposażenia i za niższą cenę. Z pewnością jednak znajdą się też tacy, którzy zapłacą więcej i chętnie wprowadzą się do już umeblowanego mieszkania.

Autor

  • Zajmuje się pisaniem recenzji sprzętu elektronicznego dla serwisów i blogów technicznych. W wykształcenia psycholog. Prywatnie fan nowości elektronicznych i technologii internetowych.

1 thought on “Sprzedaż mieszkania z zawartością – jak wycenić mieszkanie?

  1. Samodzielna wycena mieszkania jest trudna, ale chyba warto się przejść po innych mieszkaniach i zorientować się w cenach. Zresztą samodzielna sprzedaż wiąże się ze sporym ryzykiem, więc może warto oddać transakcję w ręce profesjonalistów?

Dodaj komentarz