Problemy z układem klimatyzacji w samochodzie – jak je rozwiązać?

klimatyzacja samochodowa

Kiedy jedziesz samochodem w upalny dzień, nie ma nic lepszego niż podmuch chłodnego powietrza wydobywający się z układu klimatyzacji Twojego samochodu. Jednak w pewnym momencie prawie każdy kierowca doświadcza problemów z klimatyzacją:

  • nie chłodzi wystarczająco,
  • wydmuchuje ciepłe powietrze,
  • całkowicie się wyłącza.

Faktem jest, że układ klimatyzacji w Twoim samochodzie to skomplikowana sieć węży i rur, które muszą działać w idealnej harmonii, aby zapewnić optymalną wydajność. Niestety, z powodu gromadzenia się wilgoci, częstego użytkowania i zmian ciśnienia spowodowanych zmianami temperatury zewnętrznej i prędkości, elementy te mogą od czasu do czasu napotkać problemy. Na szczęście większość problemów bywa łatwa do zdiagnozowania i naprawienia.

Spadek wydajności klimatyzacji.

sterowanie klimatyzacją samochodowąZ czasem układ czynnika chłodniczego klimatyzacji może stopniowo tracić ciśnienie, co spowoduje spadek wydajności chłodzenia i zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności układu. Jeśli AC Twojego samochodu nagle przestanie skutecznie chłodzić (lub wcale), jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić, jest ciśnienie w układzie. Jeśli masz szczęście, masz po prostu wyciek i jest to stosunkowo łatwe do naprawienia. Jeśli nie, możliwe jest, że brud, kurz lub inne zanieczyszczenia nagromadziły się wewnątrz elementów układu klimatyzacji, zmniejszając wydajność chłodzenia i zwiększając ryzyko poważnej awarii systemu.

Podczas wymiany filtra powietrza warto sprawdzić, czy skraplacz klimatyzacji nie jest zabrudzony. Jeśli jest brudny, dokładnie go umyj i wysusz. Możesz również użyć sprężonego powietrza, aby go wyczyścić.

Przykre zapachy dochodzące z klimatyzacji twojego samochodu.

Jednym z najczęstszych i najbardziej frustrujących problemów z systemem AC w samochodzie jest uporczywy brzydki zapach dochodzący z otworów wentylacyjnych – często jest to zapach spalenizny. Zapach ten może być spowodowany wieloma rzeczami, w tym:

  • złym stanem filtru powietrza w kabinie,
  • uszkodzonym lub brudnym parownikiem klimatyzacji,
  • nieszczelnością któregoś z elementów systemu.

Jeśli zapach wydobywa się z klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest ona włączona, prawdopodobnie winowajcą jest brudny kabinowy filtr powietrza. Jest to problem łatwy do rozwiązania, a filtr należy wyczyścić lub wymienić w ramach regularnej konserwacji samochodu . Jeśli zapach jest obecny, gdy klimatyzacja jest wyłączona, może to być większy problem, który wymaga udanie się do mechanika.

Hałaśliwa praca.

naprawa klimatyzacjiPewien hałas w systemie jest normalny i oczekiwany. Jednak jeśli słyszysz dziwne odgłosy dochodzące z AC Twojego samochodu, może to być oznaką poważniejszych problemów. Jeśli zauważysz hałasy dochodzące z układu AC, warto najpierw sprawdzić filtr powietrza w kabinie. Jeśli filtr jest brudny, należy go wyczyścić lub wymienić. Jeśli odgłosy nie ustają, może to oznaczać problem z czynnikiem chłodniczym lub sprężarką AC. Jeśli odgłosy wydają się pochodzić ze sprężarki AC, może to świadczyć o jej awarii. Niestety, jest to jedna z sytuacji, w których naprawdę trzeba zostawić to profesjonaliście.

Zablokowane przewody spustowe.

Jedną z rzeczy, z których wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jest to, że system AC Twojego samochodu ma wbudowany drenaż, który zapobiega jego przegrzaniu. Jednak z powodu błędnej diagnozy lub zwykłego zaniedbania, przewody, które pozwalają wodzie uciec mogą zostać zablokowane lub zatkane.

Zablokowane lub zatkane przewody spustowe skraplacza lub parownika mogą powodować cały szereg problemów, w tym zmniejszoną zdolność chłodzenia, zmniejszenie wydajności układu klimatyzacji i większe ryzyko poważnego uszkodzenia układu. Jeśli podejrzewasz, że przewody spustowe Twojego AC mogą być zablokowane, możesz użyć węża do ich odblokowania.

Klimatyzacja się nie włącza.

Jeśli klimatyzacja po prostu nie włącza się po naciśnięciu przełącznika, winowajcą może być wadliwy przełącznik, złe połączenie lub wadliwy przełącznik przekaźnika. Jeśli AC działa tylko z przerwami, może to być spowodowane wadliwym bezpiecznikiem, złym przełącznikiem przekaźnika lub zwarciem w systemie. Jeśli słyszysz dziwny hałas dochodzący z AC, gdy jest włączony, może być problem z wentylatorem lub sprężarką.

Autor

  • Zajmuje się pisaniem recenzji sprzętu elektronicznego dla serwisów i blogów technicznych. W wykształcenia psycholog. Prywatnie fan nowości elektronicznych i technologii internetowych.

2 thoughts on “Problemy z układem klimatyzacji w samochodzie – jak je rozwiązać?

  1. Klimatyzacja powinna być naprawiana tylko w solidnym serwisie. Mój samochód powierzam wyłącznie w dobre ręce. Nie ma sensu ryzykować, podobno chytry traci dwa razy.

  2. Dobry serwis klimatyzacji to nie tylko uczciwe ceny, ale i właściwa jakość wykonania napraw. Niestety, nie każdy mechanik nadaje się do serwisu. Wielu z nich niestety rozminęło się z powołaniem. Dobrze, że są jeszcze mechanicy, którzy nie zdzierają pieniędzy do ostatniego grosza i robią kawał solidnej roboty.

Comments are closed.