Kredyt dla firm – najtańszy kapitał na nowy biznes.

Twoja firma potrzebuje pieniędzy na inwestycje? A może zmagacie się z przejściowymi problemami finansowymi? Dowiedz się, w jakich przypadkach warto skorzystać z zewnętrznego finansowania.

Najtańszy kapitał

Każdy kapitał kosztuje, również własny wkład. Kapitał obcy jest o wiele tańszy, a uzyskanie go, łatwiejsze niż samodzielne gromadzenie środków. Przede wszystkim własnego kapitału nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć wysokości należnego podatku od osób fizycznych czy osób prawnych. W teorii ekonomii przyjmuje się, że kapitał obcy nie powinien stanowić więcej niż 50 do 60 % kapitałów firmy.

Pieniądze na otwarcie nowego biznesu

Otwarcie własnego biznesu wiąże się z dużymi kosztami. W przypadku jednoosobowej działalności wystarczy stosunkowo niewiele dokumentów, a przede wszystkim dobry biznesplan . Bank musi mieć jakąś podstawę, że biznes wypali, a kredytobiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Dzięki uzyskanym pieniądzom przedsiębiorca może zacząć swoją działalność, inwestować, a tym samym pozyskiwać środki na spłatę kredytu.

Kredyt dla firm o stabilnej pozycji na rynku

Otrzymanie kredytu pozwala szybko uzyskać pieniądze na określone cele. Samodzielne gromadzenie pieniędzy na określony cel zwykle jest czasochłonne. Zbierania pieniędzy nie ułatwia również fakt, że kontrahenci bardzo często korzystają z opóźnionych terminów płatności. Dlaczego tak robią? Ponieważ kupują środki do rozwoju biznesu i korzystają z nich, zanim jeszcze za nie zapłacą. Poniekąd to też jest forma kredytowania.

Do zalet kredytów można zaliczyć również fakt, że odsetki i prowizje, które stanowią koszt kredytu, możemy  odliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Tym samym zapłacimy również niższy podatek należny.

Jak uniknąć problemów przy spłacie?

Pierwsza zasada związana z kredytami głosi, żeby nie brać kredytu, jeśli nie stać nas na jego spłatę. Oczywiście doradca w banku zajmie się sporządzeniem oceny naszej zdolności kredytowej, jednak przed podjęciem kredytu należy przemyśleć kwestię spłaty. Bank chce odzyskać pieniądze, więc w razie kłopotów można z nim spróbować negocjować rozłożenie płatności.

Autor

  • Zajmuje się pisaniem recenzji sprzętu elektronicznego dla serwisów i blogów technicznych. W wykształcenia psycholog. Prywatnie fan nowości elektronicznych i technologii internetowych.

1 thought on “Kredyt dla firm – najtańszy kapitał na nowy biznes.

Dodaj komentarz